STREFA WIEDZY
Świąd i biała wydzielina z pochwy? To może być waginoza!
Waginoza, czyli bakteryjne zapalenie pochwy, jest chorobą o podłożu infekcyjnym i jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u ginekologa. Występuje przede wszystkim u kobiet w wieku rozrodczym, aktywnych seksualnie. I choć waginoza nie jest trudna w leczeniu, to zbagatelizowana może prowadzić do poważnych powikłań, nawet do niepłodności. Więcej informacji na temat waginozy – jej przebiegu, sposobów diagnozowania i leczenia – znajdziesz w naszym najnowszym artykule.
Czym jest mgła mózgowa i jak się jej pozbyć?
Temat mgły mózgowej ostatnio pojawiał się dość często w kontekście powikłań po COVID-19. Pacjenci zakażeni wirusem SARS-Cov-2 nawet po wielu miesiącach od zachorowania doświadczali przewlekłego zmęczenia, zaników pamięci, problemów z koncentracją i logicznym myśleniem czy trudności z budowaniem zdań. Skąd u ozdrowieńców tego typu objawy? Czy istnieje sposób na pozbycie się umysłowego zamglenia? Sprawdź!
Gdy serce niespodziewanie się zatrzyma…Czym jest nagła śmierć sercowa?
Najczęściej dotyczy osób w sile wieku, którym z pozoru nic nie dolega. Każdego roku w Europie i Stanach Zjednoczonych ofiarą nagłego zgonu sercowego, bo o nim mowa, pada aż 900 000 osób. Mimo ogromnego postępu medycyny nagły zgon sercowy wciąż stanowi poważne wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia. Co sprawia, że serce człowieka nagle przestaje bić? Czy niespodziewanej śmierci można w jakiś sposób zapobiec? Dowiedzmy się!
Zgaga: skąd się bierze i jak sobie z nią poradzić?
Znasz to uczucie pieczenia i palenia za mostkiem, niekiedy promieniujące do przełyku, które pojawia się niedługo po spożytym posiłku? To zgaga, czyli objaw chorobowy będący efektem cofania się treści pokarmowej i kwasu solnego z żołądka do przełyku (tzw. refluks żołądkowo-przełykowy). Jakie są najczęstsze przyczyny zgagi? Czy możemy w jakiś sposób poradzić sobie z tym „palącym problemem”? Przeczytaj!
Przesunięcie kręgów, czyli czym jest kręgozmyk?
Każda próba pochylenia się wywołuje u Ciebie ból kręgosłupa? A może dolegliwości pojawiają się, gdy przez dłuższy czas przebywasz w jednej pozycji? To mogą być objawy kręgozmyku, czyli schorzenia kręgosłupa, które polega na przesunięciu kręgów względem siebie. Co ciekaw dotyka ono zarówno młodych, jak i osoby starsze, choć u każdej z tych grup ma nieco inną przyczynę. Jak wygląda diagnostyka i leczenie kręgozmyku? Przeczytaj!
Parkinson – choroba drżących rąk: objawy, diagnostyka, leczenie
Choć choroba Parkinsona nie jest chorobą śmiertelną, to potrafi znacznie obniżyć jakość życia chorego. Statystycznie cierpi na nią ok. 10 mln osób na całym świecie. Schorzenie to upośledza funkcjonowanie układu nerwowego i głównie kojarzy się nam z drżeniem rąk oraz spowolnieniem ruchów. Jak się za chwilę przekonasz, nie są to jednak jedyne objawy choroby Parkinsona. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?
Afazja – dlaczego odbiera zdolność mowy?
Kilka dni temu świat obiegła smutna wiadomość na temat stanu zdrowia Bruce’a Willisa. Rodzina aktora potwierdziła, że cierpi on na afazję, a nie jak wcześniej spekulowano na wczesną postać demencji. Z powodu swojej choroby odtwórca głównej roli w „Szklanej Pułapce” zmuszony jest zakończyć karierę, ponieważ zaburzenia pamięci i mowy uniemożliwiają mu pracę na planie. Czym jest afazja? Jak się objawia i czy można ją leczyć? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w artykule.
Łysienie plackowate – czy można je powstrzymać?
Na tegorocznej gali Oscarów podczas wręczania jednej z nagród doszło do incydentu. Aktor Will Smith w pewnym momencie wkroczył na scenę i spoliczkował Chrisa Rocka, który zadrwił z ogolonej głowy jego żony – Jady Pinkett Smith. „ G.I. Jane 2 – nie mogą doczekać się, żeby go zobaczyć”. Tymi słowami nawiązał do filmu Ridleya Scotta, w którym główna bohaterka miała ogoloną głowę. Żonie Smitha nie było jednak do śmiechu, od lat choruje bowiem na łysienie plackowate. Co to za schorzenie?
Demencja starcza czy już Alzheimer – jak to rozróżnić?
Dzięki rozwojowi medycyny nasze życie się wydłuża. Niestety z tego powodu z roku na rok będzie rosła też liczba osób cierpiących na chorobę Alzheimera i inne formy demencji. No właśnie…Alzheimer, demencja, otępienie – niby sporo je łączy, a jednak każdy z tych stanów oznacza coś innego. Co dokładnie? Skąd mamy wiedzieć, czy objawy występujące u nas lub naszych bliskich to demencja starcza czy choroba Alzheimera?