STREFA WIEDZY
Uszkodzenie genów BRCA1 i BRCA2 przyczyną raka piersi i jajników
Nie od dziś wiadomo, że mutacje w genach BRCA1 i BRCA2 podnoszą ryzyko zachorowania na raka piersi i jajnika. U nosicielek mutacji w genie BRCA1 może ono wynosić od 50 do 80% w przypadku raka piersi i 40% w przypadku raka jajnika. Jeśli uszkodzeniu ulegnie drugi gen, ryzyko to jest niższe, niemniej wciąż znaczące, bo wynosi ok. 56% dla raka piersi oraz 27% dla raka jajnika. Świadomość posiadania mutacji pozwala wdrożyć odpowiednią profilaktykę. Dzięki niej kobieta ma szansę uchronić się przed nowotworem albo uchwycić go we wczesnym stadium rozwoju.
ABC medycyny pracy: badania okresowe
Jesteś zatrudniony już jakiś czas i niebawem kończy Ci się ważność wstępnych badań lekarskich? Jeśli tak, to spodziewaj się, że Twój przełożony skieruje Cię na kolejne. Tym razem będą to okresowe badania lekarskie, tak samo jak w pierwszym przypadku przeprowadzone przez lekarza medycyny pracy. Co takie badania mają zweryfikować? Sprawdź!
Antybiotyk – przyjaciel czy wróg? Poznaj odpowiedź!
Wszyscy wokół kaszlą i kichają. Jednym słowem sezon infekcji można uznać za otwarty. Ciebie niestety także dopadło jakieś choróbsko i właśnie wybierasz się do lekarza. Chcesz poprosić go o przepisanie antybiotyku, który szybko postawiłby Cię na nogi. STOP! Pamiętaj, że antybiotyki nie nadają się do każdego rodzaju infekcji, a nadużywane mogą Ci bardziej zaszkodzić niż pomóc. Nie wierzysz? Przeczytaj!
Lagevrio (molnupiravir) – lek na COVID-19 już dostępny!
Wydaje się, że po 2 latach nierównej walki z pandemią wreszcie pojawiło się światełko w tunelu. Niedawno do Polski trafiły pierwsze dawki leku na COVID-19. Molnupiravir, bo tak nazywa się substancja czynna w nim zawarta, działa przeciwwirusowo, łagodząc objawy zakażenia. Centrum Medyczne holsäMED jako jedna z pierwszych przychodni na Śląsku wdraża leczenie u pacjentów z pozytywnym wynikiem testu PCR. Czym jest molnupiravir i czy leczenie nim rzeczywiście przynosi efekty?