POMIAR CIŚNIENIA TĘTNICZEGO
Ciśnienie tętnicze jest jednym z podstawowych parametrów zdrowia człowieka. Jego wartość zależy od ilości krwi oraz siły, z jaką jest wyrzucana z serca, a także od elastyczności ścian tętnic. Każdy dorosły człowiek powinien od czasu do czasu kontrolować poziom ciśnienia tętniczego. Szczególnie, gdy okresowo pojawiają się bóle i zawroty głowy, uderzenia gorąca, zaczerwienienie twarzy czy bezsenność.
Nadciśnienie tętnicze rozwija się bezobjawowo i jedynie regularne pomiary pozwalają na wczesne wykrycie nieprawidłowości. Nieleczone może doprowadzić do uszkodzenia ważnych organów wewnętrznych. Sprzyja również rozwojowi takich chorób, jak: choroba wieńcowa, udar mózgu czy zawał serca.
Pomiar ciśnienia tętniczego to proste, szybkie, bezbolesne i bezpieczne dla Pacjenta badanie diagnostyczne, które może nawet uratować życie. Do pomiaru ciśnienia nie ma żadnych przeciwwskazań. Wykonuje się je zarówno dzieciom, jak i osobom dorosłym, w podeszłym wieku oraz kobietom w ciąży.
Zadbaj o swoje serce z najlepszymi specjalistami – wybierz kardiolog Katowice dla kompleksowej opieki nad swoim sercem i zdrowiem.
JAK PRZEBIEGA POMIAR CIŚNIENIA TĘTNICZEGO
Pomiar ciśnienia tętniczego jest badaniem prostym i trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund. Pacjent siada na krześle i podwija do góry rękaw ubrania. Lekarz zakłada mankiet ciśnieniomierza na górną część jego ramienia (powyżej dołu łokciowego), owijając nim ściśle ramię w taki sposób, aby przewód ciśnieniomierza przebiegał po wewnętrznej stronie przedramienia. W trakcie pomiaru ręka spoczywa na podparciu krzesła. Następnie wyczuwa tętno i w okolicę dołu łokciowego przykłada głowicę stetoskopu. W kolejnym kroku zakręca gruszkę ciśnieniomierza i napompowuje mankiet do momentu aż wskazówka na manometrze osiągnie wartość ok. 200. Gdy to nastąpi odkręca gruszkę urządzenia i powoli spuszcza powietrze z rękawa, jednocześnie obserwując manometr ciśnieniomierza i nasłuchując uderzeń serca w słuchawkach stetoskopu. Pierwsze uderzenie, które usłyszy oznacza wartość ciśnienia skurczowego, ostatnie – ciśnienia rozkurczowego.
Bardzo popularne obecnie ciśnieniomierze elektroniczne (oscylometryczne), w przeciwieństwie do tradycyjnych ciśnieniomierzy zegarowych, nie wymagają użycia stetoskopu. Urządzenia te szacują wartość ciśnienia na podstawie zmian ciśnienia w mankiecie i są dobrym rozwiązaniem w przypadku Pacjentów mierzących ciśnienie samodzielnie w domu.
JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO POMIARU CIŚNIENIA TĘTNICZEGO?
Pacjent, który ma mieć mierzone ciśnienie powinien zastosować się do kilku prostych zaleceń. Przed pomiarem powinien posiedzieć spokojnie co najmniej 5 minut w cichym pomieszczeniu i nie prowadzić rozmów. Nie powinien podejmować też wysiłku fizycznego, denerwować się, pić mocnej herbaty, kawy, alkoholu oraz palić papierosów. Nie powinien również spożywać bezpośrednio przed badaniem obfitego posiłku. Wówczas z pomiarem ciśnienia należy wstrzymać się nawet do dwóch godzin.
POMIAR CIŚNIENIA TĘTNICZEGO – NORMY
Wynik pomiaru ciśnienia jest wyrażony w milimetrach słupa rtęci (mmHg) i składa się z dwóch wartości, tzw. górnej (ciśnienie skurczowe) oraz dolnej (ciśnienie rozkurczowe). Ciśnienie tętnicze zdrowego, dorosłego człowieka nie powinno przekraczać 120/80 mmHg (milimetrów słupa rtęci). Za normę uznaje się również ciśnienie w przedziale 130 – 139 / 85-89. Jeśli wartość ciśnienia tętniczego osiąga 140 – 159 / 90 – 99, mówimy wówczas o nadciśnieniu I°, czyli tzw. łagodnym. Nadciśnienie II° (umiarkowane) zaczyna się, gdy wartość ciśnienia wynosi między 160 – 179 / 100 – 109 mmHg. O nadciśnieniu III° stopnia (ciężkim) mówimy natomiast wtedy, gdy jego wartość jest ≥ 180 / ≥ 110 mmHg. Nadciśnienie tętnicze jest stanem bardzo poważnym, niejednokrotnie wymagającym długotrwałego leczenia. Aby obniżyć ciśnienie krwi czasem wystarczy zmiana trybu życia. W wielu przypadkach wymagane jest włączenie leczenia farmakologiczne i okresowa kontrola poziomu ciśnienia.