PŁUKANIE USZU

Woskowina uszna jest naturalną substancją wytwarzaną przez gruczoły znajdujące się w uchu. Pełni funkcję ochronną i nawilżającą, jednak jej nadmiar jest nie tylko nieestetyczny, ale może również upośledzić słuch.

Najlepszym sposobem na pozbycie się nadmiaru woskowiny jest płukanie uszu w gabinecie laryngologicznym. Płukanie uszu to zabieg laryngologiczny, który ma na celu usunięcie zalegającej w przewodzie słuchowym woskowiny. Trwa zaledwie krótką chwilę, a wykonany prawidłowo jest praktycznie bezbolesny. Płukanie ucha powinno być poprzedzone badaniem otoskopowym.

NA CZYM POLEGA PŁUKANIE USZU?

Bezpośrednio przed zabiegiem pacjent nakłada specjalną folię ochronną, która zabezpiecza przed zmoczeniem szyi i innych partii ciała.

Laryngolog płucze ucho pacjenta przy pomocy przeznaczonej do tego strzykawki. Wypełniona jest ona wodą o temperaturze zbliżonej do temperatury ciała. Najpierw lekarz naciąga małżowinę uszną, tak aby wyprostować przewód słuchowy zewnętrzny. Następnie rozpoczyna płukanie ucha, kierując strumień wody na tylną ścianę przewodu słuchowego, tak by ominąć błonę bębenkową, która pod wpływem naporu wody mogłaby ulec przebiciu. W trakcie płukania woda ze strzykawki wraz z woskowiną uszną odpływa do naczynia podłożonego pod ucho (najczęściej tzw. nerki). Lekarz naciska na tłok strzykawki bardzo powoli, żeby nie uszkodzić delikatnych struktur ucha.

Czasem przed zabiegiem lekarz wstrzykuje do ucha środek zmiękczający, najczęściej w postaci parafiny, jeśli widzi, że zalegająca w uchu woskowina jest zbyt twarda.

WSKAZANIA

  • uczucie zatkania
  • upośledzenie słuchu
  • piski i szumy uszne
  • tendencja do nadmiernego gromadzenia się woskowiny w uszach

ZALETY PŁUKANIA USZU

  • bezpieczne
  • bezbolesne
  • trwa zaledwie kilka minut
  • dodatkowa ocena stanu przewodu słuchowego przez laryngologa

POTRZEBUJESZ LARYNGOLOGA?

    ZAREZERWUJ TERMIN:

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
    Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.