PŁUKANIE USZU

Czemu czyszczenie uszu jest tak ważne? Woskowina uszna jest naturalną substancją wytwarzaną przez gruczoły znajdujące się w uchu. Pełni funkcję ochronną i nawilżającą, jednak jej nadmiar jest nie tylko nieestetyczny, ale może również upośledzić słuch.

Najlepszym sposobem na pozbycie się nadmiaru woskowiny jest płukanie uszu w gabinecie laryngologicznym. Płukanie ucha to zabieg laryngologiczny, który ma na celu usunięcie zalegającej w przewodzie słuchowym woskowiny. Trwa zaledwie krótką chwilę, a wykonany prawidłowo jest praktycznie bezbolesny. Czyszczenie uszu u laryngologa powinno być poprzedzone badaniem otoskopowym.

NA CZYM POLEGA PŁUKANIE USZU?

Zanim laryngolog rozpocznie czyszczenie uszu, pacjent nakłada specjalną folię ochronną, która zabezpiecza przed zmoczeniem szyi i innych partii ciała. Dzięki temu zabieg jest bardziej komfortowy i higieniczny.

Zabieg czyszczenia uszu polega na płukaniu ucha pacjenta przy pomocy przeznaczonej do tego strzykawki. Wypełniona jest ona wodą o temperaturze zbliżonej do temperatury ciała. Najpierw lekarz naciąga małżowinę uszną, tak aby wyprostować przewód słuchowy zewnętrzny. Następnie rozpoczyna profesjonalne czyszczenie uszu, kierując strumień wody na tylną ścianę przewodu słuchowego, tak by ominąć błonę bębenkową, która pod wpływem naporu wody mogłaby ulec przebiciu. W trakcie płukania woda ze strzykawki wraz z woskowiną uszną odpływa do naczynia podłożonego pod ucho(najczęściej tzw. nerki). Lekarz naciska na tłok strzykawki bardzo powoli, żeby nie uszkodzić delikatnych struktur ucha.

Czasem czyszczenie uszu poprzedzone jest wstrzyknięciem do ucha środka zmiękczającego, najczęściej w postaci parafiny. Następuje to gdy lekarz widzi, że zalegająca w uchu woskowina jest zbyt twarda.

Interesuje Cię płukanie uszu w Katowicach? Skontaktuj się z nami! Nasza przychodnia Katowice wykonuje płukanie uszu prywatnie z zastosowaniem nowoczesnych metod i w pełni profesjonalnych narzędzi. Nasz zespół składa się z doświadczonych laryngologów, dzięki czemu możesz być pewny/a, że jesteś w dobrych rękach.

 

WSKAZANIA

 • uczucie zatkania
 • upośledzenie słuchu
 • piski i szumy uszne
 • tendencja do nadmiernego gromadzenia się woskowiny w uszach

ZALETY PŁUKANIA USZU

 • bezpieczne
 • bezbolesne
 • trwa zaledwie kilka minut
 • dodatkowa ocena stanu przewodu słuchowego przez laryngologa

POTRZEBUJESZ LARYNGOLOGA?

  ZAREZERWUJ TERMIN:

  Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
  Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.