OSTROGA PIĘTOWA
Kompleksowa profilaktyka i leczenie ostrogi piętowej
Ostroga piętowa to bolesna narośl kostna wyrastająca z kości piętowej. Pojawia się zazwyczaj w wyniku zmian zwyrodnieniowych guza piętowego kości piętowej, prowadzących do stanu zapalnego. Zapalenie powoduje silny ból, początkowo przy przeciążeniach, następnie podczas chodzenia, ostatecznie także podczas spoczynku. Dolegliwości związane z ostrogą piętową są dokuczliwe i stanowią poważne utrudnienie w codziennym funkcjonowaniu.
Ostroga piętowa pojawia się wskutek długotrwałego podrażniania kości piętowej. Dotyczy głównie osób wykonujących stojącą pracę, otyłych, z płaskostopiem, seniorów, a także osób aktywnie uprawiających sport.
Proces leczenie ostrogi piętowej jest długotrwały. Szybka konsultacja z ortopedą, który postawi diagnozę i rozpocznie właściwe leczenie pozwala uniknąć leczenia operacyjnego.
W profilaktyce i leczeniu ostrogi piętowej najlepsze efekty terapeutyczne osiąga się dzięki zabiegom fizykalnym, w szczególności falą uderzeniową.
CO TO JEST OSTROGA PIĘTOWA?
Ostroga piętowa powstaje, gdy w okolicy przyczepu rozcięgna podeszwowego zaczynają odkładać się złogi wapnia. Utworzona w ten sposób ostroga uciska na okoliczne ścięgna i więzadła, co prowadzi do zapalenia rozcięgna podeszwowego. Jest to włóknista struktura znajdująca się w dolnej części podeszwy stopy. U 70-85% pacjentów ostroga piętowa występuje jednostronnie, natomiast w 30% przypadków dotyczy obu pięt. Ponadto wyróżniamy dwa typy tego schorzenia: ostrogę piętową dolną, wyrastającą z guzka przyśrodkowego kości piętowej w kierunki przodostopia oraz ostrogę piętową górną – wyrastającą po grzbietowej stronie guza piętowego w kierunku ścięgna Achillesa.
PRZYCZYNY POWSTAWANIA OSTROGI PIĘTOWEJ
Do tej pory nie udało się tego do końca ustalić. Znane są jednak czynniki sprzyjające ich rozwojowi. Ostroga piętowa może wytworzyć się na skutek noszenia niewygodnego obuwia (np. szpilek), urazu, długotrwałego przebywania w pozycji stojącej lub nadwagi. Kolejną przyczyną może być intensywne uprawianie sportów obciążających stopę, płaskostopie czy podeszły wiek. Ostrogi piętowe często rozwijają się również u osób z nieprawidłowo leczonymi kontuzjami.
OBJAWY OSTROGI PIĘTOWEJ
Głównym objawem ostrogi piętowej jest ból zlokalizowany w dolno-przyśrodkowej części pięty. Chorzy określają go jako ostry, palący, kłujący lub tępy. Początkowo ból ten występuje jedynie po przeciążeniu stopy lub przy dotyku (palpacji). Może pojawić się np. w trakcie wchodzenia po schodach, biegania czy chodzenia po twardej nawierzchni. W miarę rozwoju choroby ból występuje już jednak także podczas siedzenia, leżenia czy spania. Na tym etapie chory nie jest najczęściej w stanie normalnie funkcjonować.
LECZENIE OSTROGI PIĘTOWEJ
Leczenie ostrogi piętowej jest procesem długotrwałym i trzeba do niego podejść kompleksowo. Poza falą uderzeniową w celu złagodzenia objawów stosuje się również inne metody terapeutyczne. Przede wszystkim ćwiczenia wzmacniające i rozciągające odpowiednie partie mięśni. Równie istotnym elementem leczenia ostrogi piętowej jest terapia manualna, w którą wchodzi zarówno masaż rozcięgna podeszwowego i łydki, jak i bierna mobilizacja chorego obszaru. Na rozcięgno podeszwowe i podeszwę stopy nakleja się również specjalne, bawełniane plastry. Metodę tę, zwaną kinesiotapingiem, stosuje się przede wszystkim w celu zmniejszenia bólu, odciążenia uszkodzonych struktur oraz nadania stopie prawidłowego napięcia mięśniowego.
DOTKLIWY BÓL PIĘT UTRUDNIA CI ŻYCIE?
LECZENIE OSTROGI PIĘTOWEJ FALĄ UDERZENIOWĄ
Fala uderzeniowa to nowoczesna, nieinwazyjna metoda eliminowania bólu w układzie mięśniowo − szkieletowym. Znajduje zastosowanie w fizjoterapii, ortopedii i medycynie sportowej. Stosuje się ją w przewlekłych schorzeniach mięśni oraz ścięgien, takich jak: zespół bolesnego barku, łokieć tenisisty/golfisty, bóle kręgosłupa, ból ścięgna Achillesa, zapalenia ścięgien, punkty spustowe i inne. Generowana pod ciśnieniem fala akustyczna wnika w głąb ciała i trafia precyzyjnie w miejsce objęte stanem chorobowym. Dzięki dostarczonej do tkanek miękkich energii następują procesy leczenia oraz regeneracji.
Terapia falami uderzeniowymi od wielu lat znajduje również zastosowanie w leczeniu ostrogi piętowej. Uznaje się ją za najbardziej efektywny zabieg eliminujący dolegliwości bólowe związane z tym schorzeniem. Precyzyjnie trafia w miejsce chorobowo zmienione, obniża napięcie mięśniowe i minimalizuje stan zapalny. Zwykle wystarczy kilka sesji terapeutycznych trwających około 10 minut, aby pacjent poczuł wyraźną ulgę w bólu i odzyskał komfort życia.
W schorzeniach ortopedycznych, takich jak ostrogi piętowe, po falę uderzeniową sięga się przede wszystkim ze względu na jej działanie przeciwbólowe. Polega ono na dezaktywacji błon komórkowych zakończeń nerwowych oraz zmniejszeniu wrażliwości na ból. Fala uderzeniowa działa również przeciwzapalnie, rozbija powstałe zwapnienia i poprawia mikrokrążenie w obszarze poddanym zabiegowi. Pobudza również produkcję kolagenu, przyspiesza metabolizm i usuwa toksyny.
ELIMINUJE BÓL, PRZYWRACA SPRAWNOŚĆ
Najskuteczniejsza terapia leczenia ostrogi piętowej. Efekt przeciwbólowy jest szybki i utrzymuje się przez dług czas. Już po kilku zabiegach odczujesz znaczną poprawę!
Tylko teraz 8 zabiegów w cenie 6 !
Zadzwoń i umów się już dziś: 32 506 50 85.