FIBEROSKOPIA
Fiberoskopia umożliwia oglądanie górnych dróg oddechowych – również tych miejsc, do których trudno dotrzeć przy pomocy innych narzędzi. Do badania wykorzystuje się fiberoskop, czyli rodzaj endoskopu, ale o mniejszej średnicy i bardziej elastycznej strukturze.
Za pomocą fiberoskopu można bardzo dokładnie przyjrzeć się jamie nosa, ujściom zatok przynosowych, ocenić nosową część gardła wraz z migdałkiem gardłowym. Procedura trwa około 10-20 minut.
NA CZYM POLEGA FIBEROSKOPIA?
NA CZYM POLEGA FIBEROSKOPIA?
W trakcie badania fiberoskopowego pacjent znajduje się w pozycji siedzącej, z głową opartą o zagłówek fotela. Fiberoskopia nosa nie wymaga podania znieczulenia, ponieważ jest bezbolesna. Środek znieczulający, w postaci sprayu, podaje się wyłącznie dzieciom, które są bardziej wrażliwe na tego typu badania.
Endoskopia laryngologiczna w Katowicach wykorzystuje fiberoskop, czyli elastyczny wąż wyposażony w mikrokamerę na jednym końcu i okular na drugim, przez który lekarz obserwuje badane miejsca. Dzięki zastosowaniu światłowodu kamera może przekazywać obraz w wysokiej rozdzielczości, co pozwala na bardzo dokładne ocenienie stanu błony śluzowej i innych struktur anatomicznych. Laryngolog wprowadza fiberoskop do nosa i jamy nosowo-gardłowej oraz innych obszarów górnych dróg oddechowych, które mają zostać zbadane. Na ekranie monitora wyświetla się obraz prezentujący poszczególne struktury.
Ponieważ fiberoskop jest cieńszy i bardziej elastyczny od zwykłego endoskopu, dopasowuje się do badanej powierzchni, dzięki czemu można nim dotrzeć do trudno dostępnych miejsc i jest dużo lepiej tolerowany przez pacjentów. Właśnie dlatego fiberoskopia jest często wykonywana w Katowicach.
W naszej przychodni Katowice dbamy o to, aby pacjent czuł się komfortowo i bezpiecznie zarówno przed, w trakcie, jak i po badaniu. Co istotne oferujemy fiberoskopię na NFZ lub prywatnie (sprawdź: fiberoskopia – cennik dostępny na naszej stronie). Laryngolog wykonujący badanie zatok w holsäMED to doskonały wybór! Zapraszamy do kontaktu w sprawie fiberoskopii NFZ i prywatnie!
WSKAZANIA
- zapalenie zatok przynosowych i nosa
- przerost migdałka gardłowego, tzw. „trzeci” migdał
- niedrożność nosa
- polipy nosa
- krwawienie z nosa
- chrapanie i bezdech senny
- problemy z połykaniem
- podejrzenie zmian nowotworowych w obrębie nosogardła
- chrypka i zaburzenia emisji głosu
- obecność ciała obcego w gardle
ZALETY FIBEROSKOPII
- precyzja umożliwiająca dotarcia do trudno dostępnych miejsc
- możliwość dotarcia do wszystkich struktur górnych dróg oddechowych
- nie wymaga skomplikowanych przygotowań
- krótki czas badania
- bezbolesny przebieg
- brak ryzyka powikłań