BADANIE OCT
PRZEDNIEGO ODCINKA OKA I PLAMKI
Badanie OCT, czyli optyczna koherentna tomografia dna oka jest techniką diagnostyczną, która pozwala na tworzenie przekrojów różnych struktur oka. Optyczna koherentna tomografia dna oka odgrywa także ogromną rolę w diagnostyce chorób siatkówki, w tym znajdującej się na niej plamki żółtej.
W przeciwieństwie do tradycyjnej tomografii w OCT nie wykorzystuje się promieniowania rentgenowskiego, a spójną wiązkę światła podczerwonego. Badanie OCT jest bardzo precyzyjne, a uzyskane obrazy zbliżone do obrazów histologicznych. Jest też całkowicie bezpieczne, dzięki czemu może być wielokrotnie powtarzane.
NA CZYM POLEGA OCT PRZEDNIEGO ODCINKA OKA?
Optyczna koherentna tomografia przedniego odcinka oka jest badaniem, które pozwala zobrazować przekroje takich elementów oka jak rogówka, kąt przesączania, komora przednia, centralna część soczewki czy tęczówka.
OCT przedniego odcinka oka umożliwia pomiar tzw. kąta przesączenia, czyli struktury odpowiedzialnej za odpływ cieczy wodnistej z komory przedniej oka. Pozwala również stworzyć mapę pachymetryczną rogówki, ocenić komorę przednią oka, dokonać pomiarów tęczówki i rogówki, a także wykryć jaskrę we wczesnym stadium rozwoju.
Badanie OCT pozwala monitorować przebieg choroby, co w przypadku takich problemów okulistycznych, jak jaskra czy retinopatia cukrzycowa, jest niezmiernie ważne.
WSKAZANIA
- przygotowanie pacjenta do zabiegów laserowych i chirurgicznych w obrębie rogówki
- ocena rogówki po zabiegach chirurgicznych
- zmiany patologiczne w obrębie tęczówki
- ocena położenia implantów wewnątrzgałkowych
- ocena plamki żółtej w przebiegu ADM
- ocena plamki żółtej w przebiegu makulopatii cukrzycowej
- dystrofie plamki
- otwór w plamce
- zwłóknienie przedplamkowe
- centralna surowicza chorioretinopatia
- inne choroby siatkówki
ZALETY OCT
- bezpieczeństwo
- bezinwazyjność
- krótki czas badania
- możliwość wykonania po urazie gałki ocznej czy operacji okulistycznej
- możliwość wielokrotnego powtarzania badania