TERAPIA MANUALNA
Terapia manualna według standardów IFOMPT
Terapię Manualną wg. standardów IFOMPT stosuje się w leczeniu schorzeń układu kostnego, mięśniowego oraz nerwowego. Poprzedza ją zawsze rzetelnie zebrany wywiad medyczny oraz badania oceniające ogólny stan zdrowia Pacjenta. Terapia manualna obejmuje bierną mobilizację tkanek oraz ćwiczenia czynne – wykonywane pod okiem fizjoterapeuty, jak i samodzielnie w domu.
ZALETY TERAPII MANUALNEJ:
- Skuteczność i bezpieczeństwo potwierdzone badaniami
- Działanie przeciwbólowe
- Przywrócenie prawidłowej funkcji w stawach
- Przywrócenie prawidłowego napięcia mięśni
- Dostosowanie do indywidualnych możliwości fizycznych oraz stanu zdrowia Pacjenta
NA CZYM POLEGA TERAPIA MANUALNA?
Terapia manualna opiera się na wnioskowaniu klinicznym i stosuje bardzo różne metody leczenia. W tego typu terapii wykorzystuje się różne techniki m.in.: trakcje, czyli oddalanie od siebie powierzchni stawowych, kompresje czyli zbliżanie powierzchni stawowych do siebie, PIR, czyli poizometryczną relaksację mięśni. Terapia manualna czerpie z zasad biomechaniki, anatomii człowieka oraz neurofizjologii. Korzystają z niej lekarze różnych specjalności – ortopedzi, neurolodzy, reumatolodzy, jak również fizjoterapeuci.
Terapia manualna jest rodzajem rehabilitacji, w której głównym środkiem leczniczym są ręce fizjoterapeuty. Stosuje się ją przede wszystkim w celu złagodzenia dolegliwości bólowych, przywrócenia prawidłowej funkcji w stawach oraz prawidłowego napięcia mięśniowego. Ponadto jest to terapia na odruchach. Fizjoterapeuta oddziałuje na receptory znajdujące się w bolącym obszarze ciała, co wywołuje określoną reakcję. Przykładowo oddziałując przez skórę, możemy wywołać pożądaną reakcję w mięśniach, na więzadłach i stawach. Plan ćwiczeń tworzony jest indywidualnie do możliwości fizycznych i stanu zdrowia Pacjenta.
JAKIE SĄ WSKAZANIA DO TERAPII MANUALNEJ?
- Dyskopatia
- Zwyrodnienie stawów kręgosłupa
- Zwyrodnienie stawów kończyn
- Stany po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego i tylnego
- Urazy łąkotek
- Urazy kręgosłupa szyjnego
- Bóle i zawroty głowy
- Zespół cieśni nadgarstka
- Zespół bolesnego barku
- Zespół zamrożonego barku
- Łokieć tenisisty / golfisty
- Rwa kulszowa / ramienna
- Mrowienie / drętwienie palców
- Stan po zespoleniu ścięgna Achillesa
- Zapalenie stawów kręgosłupa (choroba Bechterewa)