LECZENIE METODĄ MCKENZIE MDT
Ból kręgosłupa jest powszechnym problemem, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Najczęściej wynika z siedzącego trybu życia i braku aktywności fizycznej oraz z nieprawidłowej pozycji podczas siedzenia. Z bólem kręgosłupa radzimy sobie na wiele sposobów – poprzez masaże, ćwiczenia, środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Metody te nie zawsze pomagają albo przynoszą ulgę tylko na krótką chwilę, co w pacjencie wzmaga jedynie poczucie bezradności.
Zupełnie inaczej do problemu bólu kręgosłupa podszedł Robin McKenzie w opracowanej przez siebie w latach 60. XX w. metodzie leczenia. Celem metody McKenziego jest poznanie bezpośredniej przyczyny bólu kręgosłupa oraz pozbycie się go w taki sposób, aby nie miał szansy powrócić. Jednocześnie nie jest to leczenie bierne, ponieważ pacjent bierze czynny i w pełni świadomy udział w poprawie stanu swojego zdrowia.
Metoda McKenzie to obecnie najczęściej wykorzystywany sposób leczenia dolegliwości bólowych w obrębie kręgosłupa w krajach Europy Zachodniej, Stanach Zjednoczonych czy Nowej Zelandii. Cieszy się ogromną popularnością również w Polsce.
NA CZYM POLEGA METODA MCKENZIEGO MDT?
Nadrzędnym celem metody McKenziego jest diagnozowanie pacjentów, a dopiero w kolejnym kroku ich leczenie. Terapia metodą McKenziego składa z trzech etapów:
Wywiad z pacjentem
Podstawowym narzędziem diagnostycznym w metodzie McKenziego jest szczegółowy wywiad z pacjentem. Opiera się on na specjalnym protokole dotyczącym poszczególnych odcinków kręgosłupa oraz kończyn.
Podczas rozmowy z pacjentem fizjoterapeuta wypełnia kartę badania, w której oprócz danych teleadresowych, płci i wieku wpisuje informacje na temat najczęstszej pozycji, w jakiej przebywa pacjent w ciągu dnia (np. siedzącej, stojącej) oraz na jakie obciążenia jest narażony w trakcie pracy i czasu wolnego. Do karty wpisuje m.in. również informacje o wszelkich ograniczeniach w codziennym funkcjonowaniu związanych z występującym bólem kręgosłupa, np. pacjent nie może schylać się, nosić ciężkich przedmiotów czy bawić ze swoimi dziećmi. Jest to bardzo ważna część ankiety, ponieważ pozwala zorientować się, jakie postępy robi pacjent w trakcie późniejszej terapii. Ponadto fizjoterapeuta wpisuje w skali od 1 do 10 intensywność bólu kręgosłupa, od kiedy on trwa i gdzie dokładnie jest zlokalizowany.
Testy ruchowe
Po wypełnieniu karty badania przychodzi czas na testy ruchowe. Obejmują one każdy odcinek kręgosłupa i mają ustalić, skąd dokładnie pochodzi ból podczas wykonywania danego ruchu oraz jak się zmienia.
Dobór terapii
McKenzie przyjął w swojej koncepcji, że każdy przypadek bólu kręgosłupa można przypisać do 1 z 3 zespołów zaburzeń, a mianowicie zespołu zaburzeń funkcjonalnych, posturalnych i strukturalnych. Zaburzenia funkcjonalne to mechaniczne uszkodzenie tkanek kręgosłupa. Może do niego dojść np. na skutek podniesienia ciężkiego przedmiotu czy wykonania nagłego ruchu. Zaburzenia posturalne mają związek z przyjmowaniem nieprawidłowej pozycji ciała, a strukturalne ze zmianami w obrębie krążka międzykręgowego, czyli tzw. dysku.
Każdej grupie zaburzeń przypisany jest inny zestaw ćwiczeń. Zostały one opracowane tak, aby po odpowiednim instruktażu, pacjent mógł je wykonywać samodzielnie w domu. O metodzie McKenziego niesłusznie mówi się, że jest to praca gównie na przeprostach. Tymczasem metoda ta przewiduje nawet po kilkanaście różnych procedur terapeutycznych dla każdego odcinka kręgosłupa. Ćwiczenia są bardzo różnorodne, a jednocześnie dostosowane do możliwości pacjenta i rodzaju jego schorzenia.
Metoda ta obejmuje również profilaktykę. Pacjent uczony jest przez terapeutę, w jaki sposób powinien wykonywać poszczególne czynności, aby te były dla niego bezpieczne, a dolegliwości nie wróciły.
WSKAZANIA
- Ostra i przewlekła dyskopatia
- Rwa kulszowa
- Rwa barkowa (ramienna)
- Bóle karku
- Bóle krzyża
- Lumbago
ZALETY TERAPII
- Skuteczność potwierdzona badaniami
- Usuwa przyczynę choroby, a nie tylko objawy
- Zabezpiecza pacjenta przed nawrotem dolegliwości
- Angażuje pacjenta w proces leczenia (autoterapia)
- Ćwiczenia można wykonywać samodzielnie w domu – koniecznie po konsultacji z fizjoterapeutą i po odpowiednim instruktażu