STREFA WIEDZY
Migotanie przedsionków – plaga wśród seniorów!
Z powodu udaru mózgu każdego dnia w Polsce umiera nawet kilkadziesiąt osób – to o wiele za dużo! Najczęściej dochodzi do niego na skutek migotania przedsionków (AF, atrial fibrillation), czyli zaburzenia rytmu serca polegającego na nieskoordynowanym skurczu przedsionków. Schorzenie to dotyczy nawet 400 000 Polaków i ok. 1-2% populacji ogólnej. W praktyce klinicznej migotanie przedsionków jest najczęściej spotykanym rodzajem arytmii. Więcej szczegółów na jego temat znajdziesz w artykule.
Osteoporoza u dziecka – jak leczyć ją za pomocą diety?
Czy wiesz, że osteoporoza to choroba, która może rozwinąć się już w dzieciństwie! Jeśli w diecie dziecka zabraknie białka, wapnia i witaminy D, jego kości będą kruche i podatne na złamania. Dzięki odpowiednim nawykom żywieniowym maluch może uniknąć w przyszłości wielu problemów zdrowotnych. Warto pamiętać, że są choroby, na które „pracujemy” sobie życie. Osteoporoza do takich chorób należy.
ABC spirometrii – wszystko, co warto wiedzieć o badaniu
Statystycznie na choroby płuc cierpi w Polsce ok. 6 milionów osób. Połowa chorych nie zdaje sobie z tego sprawy i nie podejmuje w związku z tym żadnego leczenia. Właśnie dlatego tak ważne jest, abyśmy od czasu do czasu wykonali profilaktyczną spirometrię, która pomoże zdiagnozować ewentualne schorzenia w obrębie układu oddechowego. Czym jest badanie spirometryczne i jak się do niego przygotować?
Gdy kości dziecka się łamią – to może być osteoporoza!
Osteoporozę postrzega się jako chorobę ludzi dorosłych, która dotyczy głównie kobiet w podeszłym wieku. Jednak, co może zaskakiwać, choroba ta występuje także u dzieci i młodzieży. Ponieważ osteoporoza przez długi czas nie daje żadnych widocznych objawów, nazywa się ją często „cichym złodziejem kości”. Choroba polega bowiem właśnie na stopniowej utracie masy kostnej. Co stoi za tym procesem? I co sprawia, że osteoporoza coraz częściej dotyka najmłodszych?