STREFA WIEDZY
Odra, ospa, świnka – choroby zakaźne wieku dziecięcego
Choroby zakaźne (infekcyjne) to choroby powodowane przez różne drobnoustroje: wirusy, grzyby, bakterie, a także wytwarzane przez nie toksyny. Możemy się nimi bardzo łatwo zarazić poprzez kontakt z chorą osobą. Z uwagi na niedojrzały układ odpornościowy oraz częste przebywanie w dużych skupiskach ludzkich, takich jak żłobki i przedszkola, najbardziej narażone na choroby zakaźne są dzieci. Najczęściej spotykane choroby wieku dziecięcego to odra, ospa, świnka, ale też szkarlatyna, różyczka i tzw. trzydniówka. Co warto o nich wiedzieć?
Gdy struny głosowe chorują: najczęstsze schorzenia
Struny głosowe, zwane też fałdami lub więzadłami głosowymi, odgrywają kluczową rolę w procesie powstawania głosu. Dzięki temu, jak funkcjonują i jak są ułożone, możemy wydawać dźwięki o różnej wysokości i tym sposobem komunikować się ze światem. Niestety i strunom głosowym zdarza się zaniemóc. Na choroby więzadeł głosowych narażone są przede wszystkim osoby, których codzienna praca wymaga ciągłego ich używania, czyli nauczyciele, piosenkarze czy śpiewacy operowi. Jakie to schorzenia?
Poradnia okulistyczna – jakie choroby diagnozuje?
Wzrok to nasz najważniejszy zmysł, z związku z czym powinniśmy dbać o niego w szczególny sposób. Dlatego, jeśli notorycznie swędzą lub pieką cię oczy, jeśli zauważyłeś u siebie pogorszenie ostrości wzroku albo obraz jest przymglony, niezwłocznie udaj się do poradni okulistycznej, w której uzyskasz fachową pomoc. Okulista dobierze Ci odpowiednie okulary, przepisze krople do oczu albo wykona specjalistyczne badania. Jakie? Jeśli chcesz znać odpowiedź, koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Pokonać grawitację – diagnoza i leczenie niewydolności żylnej
Ból, uczucie zmęczenia i ciężkości nóg, mrowienie, obrzęki, poszerzenie naczyń. To najczęstsze objawy przewlekłej niewydolności żylnej, choroby, na którą cierpi nawet 1/3 naszego społeczeństwa! W wielu przypadkach sami jesteśmy sobie winni, bo przeważnie jest ona pokłosiem niezdrowego stylu życia. Bywa jednak, że choroba rozwija się z przyczyn od nas niezależnych. Więcej na temat niewydolności żylnej, jej diagnostyki oraz metod leczenia, dowiesz się z artykułu.