USG TARCZYCY

Diagnostyka zaburzeń czynności tarczycy

Jednym z podstawowych badań wykonywanych u osób z podejrzeniem chorób tarczycy jest USG. Za pomocą ultrasonografii możemy ocenić położenie, wielkość oraz budowę gruczołu tarczycowego, a także znaleźć występujące w nim ogniska zapalne, guzki, torbiele, czy zwapnienia.

Fale ultradźwiękowe nie mają negatywnego wpływu na organizm. Badanie to jest całkowicie bezpieczne i nie ma do niego przeciwwskazań. Może być wykonane u każdego pacjenta bez względu na wiek czy stan zdrowia, a nawet u kobiet w ciąży. Jedyne co uniemożliwia przeprowadzenie badania ultrasonograficznego, to obecność otwartych ran, otwartych infekcji i oparzeń w okolicy, która ma zostać zbadana.

TARCZYCA - CZYM JEST I JAKĄ PEŁNI FUNKCJĘ?

Tarczyca jest niewielkim gruczołem dokrewnym leżącym u podstawy szyi (bezpośrednio pod krtanią) o kształcie przypominającym motyla. Tworzą ją dwa płaty połączone ze sobą wąską cieśnią. Tarczyca nie działa samodzielnie. Jej pracą steruje przede wszystkim przysadka mózgowa oraz produkowany przez nią hormon TSH, czyli tyreotropina.

Niewielki, ważący niespełna 30 gramów gruczoł tarczycowy, pełni w ciele człowieka wiele ważnych funkcji. Wydzielane przez niego hormony krążą po całym organizmie, odpowiadając za sprawny metabolizm, a także prawidłowe funkcjonowanie wszystkich tkanek i narządów. To m.in. dzięki hormonom wydzielanym przez tarczycę układ pokarmowy, nerwowy, mięśniowy, krwionośny i rozrodczy mogą spełniać swoje zadania.  Tak naprawdę nie istnieje narząd w organizmie człowieka, na który tarczyca nie miałaby wpływu. Dba ona również o utrzymanie właściwej temperatury ciała. I właśnie dlatego osoby z zaburzoną pracą tarczycy skarżą się na ciągłe uczucie zimna lub gorąca.

Głównymi hormonami wydzielanymi przez tarczycę jest tyroksyna (T4) oraz trójjodotyronina (T3). Oba odgrywają kluczową rolę w procesach przemiany materii oraz w termoregulacji. Trzecim hormonem wydzielanym przez tarczycę jest kalcytonina. Hormon ten reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową w organizmie.

KIEDY WYKONAĆ USG TARCZYCY - WSKAZANIA DO BADANIA

  • Nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych: TSH, FT3, FT4, anty-TPO i anty-TG.
  • Występowanie objawów mogących świadczyć o chorobie tarczycy
  • Obecność wyczuwalnych palpacyjnie guzków
  • Powiększenie tarczycy
  • Obciążony wywiad rodzinny w kierunku nowotworów tarczycy
  • Kontrola w przypadku stwierdzonej choroby tarczycy
  • Kontrola po usunięciu guza lub nowotworu tarczycy

JAK PRZEBIEGA USG TARCZYCY?

Podczas USG tarczycy pacjent kładzie się na kozetce z odsłoniętą szyją. Przed przystąpieniem do badania lekarz smaruje głowicę aparatu do USG specjalnym żelem, który ułatwia przewodzenie ultradźwięków. Następnie przykłada głowicę do szyi pacjenta i przesuwa nią delikatnie po badanym obszarze. W tym czasie na monitorze wyświetla się obraz tarczycy i jej struktur. Całe badanie trwa od kilku do kilkunastu minut.

USG tarczycy nie wymaga przygotowań. Na badanie na pewno warto ubrać się tak, aby szyja i dekolt nie były zasłonięte. Nie należy zakładać także żadnych wisiorków, łańcuszków czy korali. Jeśli pacjent dysponuje wynikami wcześniejszych badań, np. badaniem poziomu hormonów tarczycowych lub badaniem USG tarczycy, powinien zabrać je ze sobą. W ten sposób lekarz będzie mógł porównać stare wyniki badań z aktualnymi. Opis badania USG  zawiera informacje na temat położenia tarczycy, wielkości obu jej płatów oraz struktury.

USG tarczycy, pomimo wielu zalet i wysokiej wartości diagnostycznej, nie pozwala odróżnić zmiany łagodnej od złośliwej. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości w obrazie USG pacjent kierowany jest wiec najczęściej na biopsję cienkoigłową w celu dalszej diagnostyki. Dopiero po zapoznaniu się z wynikami biopsji lekarz jest w stanie stwierdzić, czy obecna na tarczycy zmiana ma charakter łagodny czy złośliwy.

MASZ PROBLEMY Z TARCZYCĄ? ZGŁOŚ SIĘ NA BADANIE USG!

    ZAREZERWUJ TERMIN:

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
    Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.