Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

Śniadanie do plecaka – kilka wskazówek dla rodziców

6 lekcji, świetlica, zajęcia z rysunku, a potem jeszcze podróż autobusem. Nasze dzieci spędzają poza domem nawet do 8 godzin dziennie. Dlatego śniadanie zjedzone przed wyjściem, nawet solidne, nie zapewni im energii na cały ten czas. Przynajmniej jeden posiłek maluch powinien więc zjeść w szkole.

śniadanie do plecaka

Co zapakować dziecku na drugie śniadanie, aby spałaszowało je ze smakiem i dostarczyło mu porządnej dawki energii Podpowiadamy w artykule!

Śniadanie do plecaka – najczęstsze błędy rodziców

Rano jesteśmy zwykle tak zagonieni, że zapominamy o przygotowaniu dziecku porządnego drugiego śniadania. Wkładamy mu więc do plecaka oblepioną lukrem drożdżówkę, batona czy inną niezdrową przekąskę albo co gorsza, dajemy pieniądze, aby kupiło sobie coś w szkolnym sklepiku. I jeśli nie wyrobiliśmy w dziecku zdrowych nawyków żywieniowych, to możemy być niemal pewni, że zamiast jabłka czy banana kupi sobie paczkę chipsów. Przy wyborze artykułów spożywczych dzieci kierują się bowiem przede wszystkim smakiem, nie tym, czy dany produkt ma jakiekolwiek wartości odżywcze. I może taki czekoladowy baton, słodka drożdżówka rzeczywiście smakują naszym pociechom. Pamiętajmy jednak, że nie dostarczają im one żadnych wartościowych składników odżywczych – poza cukrem, tłuszczem i solą oczywiście.

Pełnoziarniste pieczywo zamiast białej bułki? Dokładnie tak!

Dzieci w wieku szkolnym intensywnie rosną, codziennie wystawiane są też spory na wysiłek intelektualny i fizyczny. Ich potrzeby żywieniowe są więc szczególne. W codziennej diecie naszego dziecka muszą znaleźć się wszystkie najważniejsze składniki odżywcze. Inaczej przyswajanie nowej wiedzy może przychodzić mu z trudem, będzie też wolniej rosnąć, a jego sprawność fizyczna spadnie. Jednym z kluczowych składników diety każdego z nas jest pieczywo i produkty zbożowe.

Kanapkę z białego chleba z żółtym serem, posmarowaną grubą warstwą masła Twoje dziecko prawdopodobnie wyrzuci jednak do kosza. Znacznie smaczniejsze i ZDROWSZE będzie ciemne, pełnoziarniste pieczywo – żytnie, graham czy orkisz. Wybór jest naprawdę spory! No dobrze, a z czym taką kanapkę zrobić? Plaster tłustego, żółtego sera lepiej zastąpić chudą wędliną lub twarożkiem. Jest on bowiem źródłem białka, którego Twoje dziecko tak bardzo potrzebuje. Aby kanapka dodatkowo nabrała jeszcze walorów smakowych, wystarczy wsadzić do niej liść sałaty, kilka plasterków ogórka, rzodkiewki, albo kawałków papryki. Wówczas będzie nie tylko smaczniejsza, ale i zdrowsza!

Warto przeczytać również: Dieta na odporność – radzi dietetyk holsäMED

A może coś zamiast chleba?

Jasne! Jeśli masz tylko chwilę czasu, zamiast standardowej kanapki możesz przygotować dziecku również pyszne placuszki owsiane lub naleśniki. Potem wystarczy dodać do nich trochę owoców i śniadanie gotowe! Świetną alternatywą dla pieczywa są też wszelkiego rodzaju kasze (jaglana, kus kus, pęczak) oraz brązowy ryż czy makaron. Z dodatkiem jogurtu naturalnego, ulubionych warzyw lub owoców, orzechów, pestek słonecznika czy dyni będą stanowiły idealny i pełnowartościowy posiłek.

Warzywa i owoce – doskonały sposób na kolorowe drugie śniadanie!

Warzywa i owoce są bogatym źródłem błonnika, a także cennych witamin i minerałów, dlatego obowiązkowo powinny znaleźć się w diecie Twojego dziecka. Maluch może je jeść w formie sałatki albo jako dodatek do kanapki. Warzywa możesz z powodzeniem kroić na różne sposoby – w ćwiartki, paseczki, słupki, talarki czy plastry – a następnie wsadzić do plastikowego pojemnika. Sama widzisz jakie to proste!

A co do picia na drugie śniadanie?

Na pewno nie słodkie napoje z automatu! Nie polecamy również małych soczków w kartoniku ze słomką, ponieważ mogą zawierać spore ilości cukru. Najzdrowsza dla Twojego dziecka będzie po prosu woda mineralna, owocowa herbata (najlepiej niesłodzona) lub świeżo wyciskany sok warzywny.

Śniadanie do plecaka nie musi być nudne!

A jego przygotowanie nie musi zająć całego poranka. Jeśli obawiasz się, że nie zdążysz, część rzeczy możesz przygotować poprzedniego dnia, a rano powkładać tylko wszystko do pudełek śniadaniowych. Ty nie będziesz musiała wcześniej wstawać, a Twoje dziecko dostanie do plecaka pyszne i pożywne drugie śniadanie.

Masz problem z przygotowywaniem zdrowych śniadań dla swojego dziecka?
Skorzystaj z pomocy dietetyka klinicznego holsäMED!

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl


Konsultacja merytoryczna

dietetyk kliniczny katowice mgr Joanna Jurkiewicz-Przondziono
dietetyk kliniczny
Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Zawodowo związana z Centrum Medycznym holsäMED, gdzie na co dzień pracuje z pacjentami z nadwagą, otyłością, chorobami dietozależnymi, niepłodnymi parami oraz kobietami z endometriozą i zespołem policystycznych jajników.

    ZAREZERWUJ TERMIN:

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
    Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.