Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

Seniorze, nawadniaj się! O znaczeniu wody latem

W okresie letnim, kiedy towarzyszą nam wysokie temperatury, jesteśmy bardziej narażeni na odwodnienie. Zbyt małe spożycie płynów, ale także warzyw i owoców będących źródłem wody w ciągu doby może być przyczyną nie tylko przykrych dolegliwości, ale i groźnych powikłań. W artykule podpowiadamy, dlaczego odpowiednie nawodnienie organizmu jest w okresie letnim tak istotne, w szczególności dla osób starszych.

nawadnianie organizmu latem

Dlaczego seniorzy odwadniają się szybciej?

Odwodnienie u osób starszych jest powszechnie występującym problemem. Osoby po 65. roku życia są bardziej narażone na ryzyko odwodnienia niż osoby młodsze ze względu na zmniejszenie zawartości całkowitej wody w organizmie wraz z wiekiem. Dodatkowo mają one mniejszą zdolność termoregulacji oraz zaburzone funkcjonowanie mózgu i nerek. Zaburzenia funkcjonowania ośrodka kontrolującego pragnienie w podwzgórzu powoduje, że osoby starsze mogą nie odczuwać pragnienia nawet w bardzo upalany dzień. Skutkiem tego jest bardzo szybkie odwodnienie organizmu.

Odwodnienie – przyczyny i objawy

Utrata zaledwie 2-3% płynów ustrojowych może obniżyć wydolność fizyczną oraz powodować upośledzenie funkcji poznawczych.

Odwodnienie występuje, gdy dochodzi do nadmiernej utraty płynu z naszego ciała. Przyczynami takiego stanu rzeczy mogą być:

  • wysokie temperatury,
  • wysiłek fizyczny przy jednoczesnym braku przyjmowania płynów,
  • stosowanie leków moczopędnych,
  • wymioty oraz biegunka,
  • choroby współistniejące (choroba Alzhaimera, udar mózgu, choroba Parkinsona, cukrzyca).

Objawy odwodnienia często są bardzo mało charakterystyczne i należą do nich:

  • bóle i zawroty głowy,
  • suchość błon śluzowych i brak elastyczności skóry,
  • skąpomocz,
  • osłabienie,
  • omdlenie,
  • problemy z koordynacją ruchową, co może zwiększać ryzyko upadku,
  • zaburzenia pamięci,
  • wydłużony czas reakcji,
  • zaburzenia widzenia,
  • tachykardia.

Zbyt małe spożycie płynów, ale także warzyw i owoców będących źródłem wody w ciągu doby może być również przyczyną zaprać, twardych stolców. Ponadto odwodnienie u osób po 65. roku życia może też być bardzo groźne w skutkach, gdyż zwiększa ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych, sprzyja rozwojowi infekcji dróg moczowych oraz ostrego zapalenia nerek, a znaczne odwodnienie może zakończyć się nawet śmiercią.

Zobacz też: Zdrowe grillowanie – czy to w ogóle możliwe?

Zapotrzebowanie na wodę

Zapotrzebowanie na wodę uzależnione jest od temperatury, aktywności fizycznej, wilgotności powietrza, wieku, stanu fizjologicznego, występujących chorób i przyjmowanych leków oraz składu diety. Średnie zapotrzebowanie na wodę u osób dorosłych wynosi od 25 ml do 35 ml na kilogram masy ciała. W zależności od kaloryczności diety osoby starsze powinny przyjmować od 1-1,5 ml płynów na każdą spożytą kalorię, jednak nie powinno być to mniej 1500 ml wody na dobę.

Według Norm żywienia dla populacji polskiej z 2012 roku normy na wodę zostały podane na poziomie wystarczającego spożycia i wynoszą dla kobiet 2000 ml/wody na dobę oraz dla mężczyzn 2500 ml/wody na wodę. Podane normy również uwzględniają wodę pochodzącą z napojów oraz produktów spożywczych. Szacuje się, że woda z pokarmów stałych dostarcza około 20% dziennego zapotrzebowania na płyny.

U osób starszych niepełnosprawnych zaleca się wyliczenia zapotrzebowania na wodę według wzoru, w którym to sumuje się 100 ml wody/kg masy ciała na pierwsze 10 kg masy ciała + 50 ml wody/kg masy ciała na następne 10 kg masy ciała + 15 ml wody na pozostały kilogram masy ciała.

Warto przeczytać: Dieta na zdrowe kości – radzi dietetyk kliniczny HolsäMED

Profilaktyka

U osób w starszym wieku istotna jest profilaktyka, polegająca głównie na odpowiednim nawadnianiu.

  1. Osoby starsze powinny pić regularnie, nawet jeśli nie są spragnione. Dlatego tak ważne jest , aby zapewnić stały i łatwy dostęp do płynów oraz przypominać o nawadnianiu. Osoby, które  ze względu na niepełnosprawność lub problemy zdrowotne, nie są w stanie samodzielnie pić, należy poić.
  2. Zaleca się wypijanie minimum 1500 ml płynów na dzień, najlepiej małym porcjami, ale często.
  3. Warzywa i owoce to również źródło wody, dlatego ich spożywanie jest również ważne – to także źródło cennych witamin i mikroelementów opóźniających procesy starzenia. Owoce można również dodać do wody, co poprawi jej walory smakowe.
  4. Kawy i herbaty należy spożywać w ilościach umiarkowanych. Zawarte w nich kofeina i teina działają moczopędnie, więc przy dużych ilościach mogą działać odwadniająco.
  5. Źródłem wody są również soki warzywno-owocowe oraz zupy.
  6. Warto również wspomnieć, że nie tylko spożywanie odpowiedniej ilości wody, ale równie ważne jest rozważne stosowanie leków, szczególnie odwadniających.

Lemoniada w upalny dzień

Zdrowym sposobem na nawodnienie organizm są lemoniady. To świetne rozwiązanie dla osób nie lubiących smaku samej wody. To alternatywa dla soków z duża zawartością cukru oraz wód smakowych. Lemoniada to nie tylko źródło wody, ale również dzięki dodatkom owoców świetnie smakują. Oto przepisy na letnie chłodzące lemoniady:

Lemoniada z pietruszki zielonej
0,5 l wody
1 cytryna
1 pęczek pietruszki zielonej
1 łyżeczka miodu/ksylitolu – opcjonalnie

Pietruszkę posiekać i zmiksować z odrobiną wody blenderem, sok przelać przez sito. Wycisnąć sok z cytryny dodać do soku z pietruszki. Wlać 0,5 l wody. Do smaku dodać łyżeczkę miodu lub ksylitolu.
Lemoniada najlepiej smakuje po schłodzeniu w lodówce.

Lemoniada arbuzowa z miętą
0,5 l wody
200 gram arbuza
2-3 plasterki cytryny lub limonki
1 łyżeczka ksyliotu/miodu/cukru – opcjonalnie

Usunąć pestki z arbuza, pokroić na kostki, następnie zblendować. Dodać wodę oraz 2-3 plasterki cytryny lub limonki. Do smaku dodać łyżeczkę miodu lub ksylitolu.
Świetnie smakuje schłodzona.

Lemoniada malinowa
0,5 l wody
½ szklanki maliny
1 Limonka
Garść listków mięty
1 łyżeczka miodu/ksylitolu/cukru – opcjonalnie

Maliny i kilka listków mięty zblendować, dodać wodę wrzucić kilka malin w całości oraz liście mięty. Do smaku dodać łyżeczkę miodu lub ksylitolu. Podawać z kostkami lodu.

Szukasz dobrego dietetyka klinicznego? Znajdziesz go w centrum medycznym holsäMED! Nie czekaj. Już teraz umów się na wizytę.

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl


Konsultacja merytoryczna

dietetyk kliniczny katowice dr n. o zdr. Joanna Jurkiewicz-Przondziono
dietetyk kliniczny
Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Zawodowo związana z Centrum Medycznym holsäMED, gdzie na co dzień pracuje z pacjentami z nadwagą, otyłością, chorobami dietozależnymi, niepłodnymi parami oraz kobietami z endometriozą i zespołem policystycznych jajników.

    ZAREZERWUJ TERMIN:

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
    Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.