Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

Profilaktyka raka piersi – jakie badania wykonać?

Rak piersi jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwym u kobiet. Ponieważ w początkowym okresie zwykle nie daje widocznych symptomów, wykrywamy go dość późno. Tymczasem im szybsza diagnoza, tym większe szanse na wyleczenie.

profilaktyka-raka-piersi

Choroby nowotworowe zbierają ogromne żniwo!

Obecnie głównym powodem wysokiej umieralności wśród pacjentów onkologicznych jest zbyt późna diagnoza. W efekcie każdego roku spośród 164 000 osób ze zdiagnozowanym nowotworem złośliwym umiera aż 100 000. Tym sposobem rak zajmuje niechlubne 2 miejsce, jeśli chodzi o najczęstszą przyczynę zgonów wśród Polaków. Ze statystyk wynika, że panowie najczęściej zapadają na raka gruczołu krokowego (prostaty), a panie właśnie na raka piersi (raka sutka, raka gruczołu sutkowego). Kiedyś dotykał on głównie kobiet w okresie menopauzy, czyli po 50. roku życia. Dziś coraz więcej odnotowuje się przypadków raka piersi u kobiet w wieku 25+. Stanowi on 23% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe. Rocznie na całym świecie raka piersi rozpoznaje się u ok. 1,5 miliona kobiet. Niestety ok. 400 000 chorych traci życie z jego powodu. Przyczyną jest najczęściej zbyt późna diagnoza.

Jak dochodzi do rozwoju raka?

Rozwój nowotworu to efekt mutacji genetycznych. Każda komórka ludzkiego organizmu ma zakodowaną w sobie informację o tym, jak organizm ten będzie funkcjonował. Jest ona zapisana w formie nici DNA, której to każda cząstka zbudowana jest z czterech nukleotydów, połączonych ze sobą zawsze według tego samego schematu (nukleotyd o nazwie adenina zawsze wiąże się tymidyną, a cytydyna z guaniną). Niestety pod wpływem czynników mutagennych, np. promieniowania jonizującego i UV, zanieczyszczenia powietrza, niezdrowego jedzenia, stosowania hormonów czy palenia papierosów schemat ten zostaje zaburzony. Organizm otrzymuje więc błędne instrukcje do budowy komórek. Zamiast obumierać, zaczynają one dzielić się w niekontrolowany sposób, tworząc patologiczną tkankę – nowotwór.

Rak piersi rozwija się z komórek gruczołu piersiowego. Może dawać przerzuty do węzłów chłonnych i dalej do innych narządów wewnętrznych, np. płuc, mózgu, wątroby czy kości. Na szczęście wcześnie wykryty jest niemal w pełni wyleczalny!

Dowiedz się więcej: Poradnia chorób piersi holsäMED

Rak piersi może być efektem mutacji genu BRCA1/BRCA2

U kobiet z uszkodzonym genem BRCA1/BRCA2 ryzyko wystąpienia raka piersi wynosi od 50 do nawet 80%. Niestety obie mutacje są dziedziczne, co oznacza, że matka może je przekazać swojej córce, a ta swojej. O nosicielstwie mutacji kobieta może dowiedzieć się, wykonując test genetyczny. Obecnie coraz więcej pań, zwłaszcza tych, u których w rodzinie wystąpiły już przypadki nowotworu piersi, decyduje się na taki właśnie krok. I słusznie, ponieważ wiedza na temat ewentualnego zagrożenia pozwala podjąć działania profilaktyczne, dzięki którym rak być może nigdy się nie rozwinie.

Rak piersi – pierwsze symptomy

Początkowo rak piersi może w ogóle nie dawać o sobie znać. Na wczesnym etapie rozwoju jest wykrywany zwykle przypadkowo w trakcie samodzielnego badania piersi. U większości kobiet pierwszym objawem raka piersi jest niebolesny guzek. Różni się on od okolicznych tkanek, czym zwraca naszą uwagę. Musimy jednak pamiętać, że rak piersi nie zawsze będzie przejawiał się obecnością guzka. Tym, co powinno wzbudzić nasz niepokój będą również wszelkiego rodzaju owrzodzenia i wgłębienia, ucieplenie lub zaczerwienienie skóry piersi, wyciek płynu z piersi, obecność tzw. „skórki pomarańczowej” na jednej z piersi, wciągnięcie brodawki sutkowej, poszerzenie żył w piersiach, a także ich asymetria.

Profilaktyka raka piersi – im szybsza diagnoza, tym większe szanse na wyleczenie

Badania profilaktyczne pozwalają wykryć nowotwór piersi we wczesnym stadium rozwoju, co daje kobiecie większą szansę na wyleczenie. Podstawowym działaniem profilaktycznym w przypadku raka sutka jest oczywiście comiesięczne samobadanie piersi, najlepiej wykonane zaraz po miesiączce, kiedy są miękkie i nieobolałe.

Zobacz też: Badania profilaktyczne dla kobiet – co badać i jak często?

Profilaktyka raka piersi – badania obrazowe i genetyczne

Wszystkim paniom między 20. a 30. rokiem życia zaleca się kontrolne USG piersi. Takie badanie należy wykonywać średnio raz na 2 lata (chyba, że lekarz zaleci inaczej). Po 40. roku życia kobieta powinna również udać się na swoją pierwszą mammografię. Co ważne, panie w wieku 50-69 lat mogą liczyć na bezpłatne badania mammograficzne, które przysługuje im raz na 2 lata. Skuteczność mammografii w diagnostyce raka piersi ocenia się na około 85% (zakres 50–90%). Przy czym nie zaleca się jej kobietom w młodym wieku, ze względu na większą gęstość tkanki gruczołowej. Nosicielkom mutacji genów BRCA1 i BRCA2, obarczonym dużo wyższym ryzykiem raka piersi zaleca się również wykonanie rezonansu magnetycznego (MR). Jest to obecnie najczulsze badanie obrazowe w diagnostyce raka gruczołu sutkowego. Dość kontrowersyjne, a z drugiej strony mające coraz więcej zwolenników, jest wykonywanie u kobiet obciążonych genetycznie prewencyjnej mastektomii, czyli usunięcia obu piersi.

Coraz lepiej radzimy sobie z leczeniem raka piersi

W ostatnich latach nastąpił ogromny przełom w leczeniu pacjentek ze stwierdzonym rakiem piersi. Dysponujemy coraz lepszymi narzędziami, dzięki którym niejednokrotnie udaje się pokonać nowotwór. Sposób leczenia jest oczywiście kwestią indywidualną. Wszystko zależy bowiem od podtypu nowotworu i stopnia jego zaawansowania, a także preferencji samej pacjentki. Nowotwory piersi leczy się dziś różnymi mniej lub bardziej inwazyjnymi metodami, w tym hormonoterapią, chemioterapią, radioterapią oraz operacyjnie.

Reasumując, w profilaktyce i diagnostyce raka piersi kluczową rolę odgrywa czas. Im szybciej choroba zostanie wykryta, tym szybciej kobieta rozpocznie leczenie, które być może uratuje jej życie.

Wyczułaś u siebie niepokojący guzek piersi?
Umów się na konsultację do poradni ginekologicznej holsäMED i uzyskaj fachową pomoc!

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl

    ZAREZERWUJ TERMIN:

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
    Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.