Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

Poradnia neurochirurgiczna – czym się zajmuje?

Bóle i zawroty głowy, drętwienie kończyn, bóle kręgosłupa, omdlenia. To niektóre objawy, z jakimi zgłaszamy się do poradni neurochirurgicznej. Zadaniem lekarza neurochirurga jest zbadanie nas i zaproponowanie leczenia neurochirurgicznego. W jakich jeszcze przypadkach poradnia neurochirurgiczna może nam pomóc i czym się dokładnie zajmuje?

poradnia neurochirurgiczna

Spis treści

Czym jest neurochirurgia?
Z jakimi objawami udać się do poradni neurochirurgicznej?
Jak wygląda badanie w gabinecie neurochirurga?
Jakie badania może zlecić lekarz w poradni neurochirurgicznej?
Jakie metody leczenia może zastosować neurochirurg?
Czy do poradni neurochirurgicznej potrzebne jest skierowanie? 

Czym jest neurochirurgia?

Neurochirurgia jest dziedziną medycyny zajmującą się diagnostyką oraz leczeniem zaburzeń w obrębie ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Chorego kieruje się do poradni neurochirurgicznej przeważnie wtedy, gdy leczenie zachowawcze (farmakoterapia, fizjoterapia), nie przynosi poprawy stanu zdrowia. Poradnia neurochirurgiczna pomaga w leczeniu takich schorzeń jak:

  • Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa,
  • Dyskopatia szyjnego, piersiowego oraz lędźwiowego odcinka kręgosłupa,
  • Stenoza (zwężenie) kanału kręgowego,
  • Choroby przeciążeniowe kręgosłupa,
  • Złamania kompresyjne kręgosłupa,
  • Rwa kulszowa,
  • Rwa udowa,
  • Zespoły bólowe kręgosłupa,
  • Kręgozmyk,
  • Choroby naczyniowe OUN,
  • Nowotwory OUN (mózgu, rdzenia kręgowego, kręgosłupa),
  • Zespół Chiariego oraz syringomielia,
  • Choroba Parkinsona i inne schorzenia układu pozapiramidowego,
  • Choroby nerwów obwodowych,
  • Wodogłowie.

Neurochirurg zajmuje się również pacjentami pourazowymi – np. po wypadkach komunikacyjnych – z uszkodzeniem nerwów obwodowych, urazami czaszkowo-mózgowymi, złamaniem kości czaszki czy krwawieniem śródczaszkowym.

Czytaj też: Masz nogi jak z waty? To może być stenoza kanału kręgowego

Z jakimi objawami udać się do poradni neurochirurgicznej?

Zwykle chory jest kierowany do neurochirurga od innego lekarza. Najczęściej chorzy decydują się na bezpośrednią wizytę konsultacyjną do neurochirurga z nieskutecznie leczonym bólem kręgosłupa.

Jak wygląda badanie w gabinecie neurochirurga?

W pierwszej kolejności analizowane jest badanie obrazowe, które musi zawierać odchylenia dające się się „naprawić” operacyjnie. Następnie zbierany jest wywiad i jeżeli wszystko się pozytywnie potwierdza, następuje badanie chorego. Ostatecznie chory dostaje informację o możliwości i sposobie leczenia neurochirurgicznego.

Jakie badania może zlecić lekarz w poradni neurochirurgicznej?

Zanim neurochirurg podejmie decyzję o sposobie leczenia, może zlecić np.:

  • tomografię komputerową,
  • rezonans magnetyczny,
  • USG,
  • rentgen.

Badania te pozwalają wykryć wszelkie patologiczne zmiany w obrębie układu nerwowego i co za tym idzie dobrać najskuteczniejszą metodę leczenia.

Lekarka oglądająca zdjęcie rentgenowskie w poradni neurochirurgicznej

Jakie metody leczenia może zastosować neurochirurg?

W zależności od problemu z jakim zgłosił się pacjent, lekarz może sięgnąć po metody małoinwazyjne albo zakwalifikować pacjenta do operacji. Neurochirurg ma do dyspozycji m.in.:

  • Blokadę okołokorzeniową – metoda ta doskonale sprawdza się w leczeniu i diagnostyce bólu kręgosłupa. Blokada okołokorzeniowa polega na wstrzyknięciu dwóch substancji – środka znieczulającego oraz sterydu o przedłużonym działaniu w okolicę otworu międzykręgowego. Zabieg odbywa się pod kontrolą obrazową, dzięki czemu podanie środka jest relatywnie bezpieczne i bardzo precyzyjne.
  • Mikrodiscektomię – metodę tę stosuje się do usuwania przepukliny jądra miażdżystego przy użyciu powiększenia optycznego oraz zestawu mikronarzędzi. W trakcie zabiegu neurochirurg usuwa część materiału krążka międzykręgowego, który uciska na rdzeń kręgowy oraz odchodzące od niego nerwy.
  • Discektomię endoskopową – czyli rodzaj discektomii, w której wykorzystuje się endoskop, czyli specjalne urządzenie optyczne w postaci długiej rury zakończonej kamerką. Endoskop wprowadza się przez niewielkie nacięcia, dzięki czemu zabieg należy do małoinwazyjnych.
  • Discogel – jest nowatorską metodą leczenia dyskopatii różnych odcinków kręgosłupa. Polega na wstrzyknięciu do dysku specjalnego preparatu (mieszanki etanolu, celulozy oraz wolframu), który sprawia, że odzyskuje on elastyczność. Pod wpływem działania preparatu Discogel uszkodzony dysk zaczyna się regenerować (co trwa zwykle do kilku tygodni), zablokowane zostają również receptory nerwowe, przynosząc pacjentom ulgę w bólu. Należy zaznaczyć, że jest to metoda nowa i nie ma aktualnie dowodów naukowych na odległą skuteczność tej metody.

Zobacz też: Ach, te przeklęte korzonki! Rwa kulszowa

Czy do poradni neurochirurgicznej potrzebne jest skierowanie?

Jeśli konsultacja ma się odbyć w prywatnej placówce medycznej, to skierowanie nie jest potrzebne. Do poradni neurochirurgicznej można oczywiście udać się również Narodowego Funduszu Zdrowia. Wówczas wizyta jest nieodpłatna, ale pacjent potrzebuje na nią skierowanie. Korzystając z publicznej służby zdrowia, pacjent musi też niestety uzbroić w cierpliwość, ponieważ czas oczekiwania na wizytę w poradni neurochirurgicznej może trwać nawet kilka miesięcy.

Autor: Redakcja holsäMED.
Data ostatniej aktualizacji: 21.06.2023

Artykuły zamieszane na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej.

Ból kręgosłupa nie pozwala Ci normalnie funkcjonować?
Umów się na konsultację ze specjalistą holsäMED.

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl

 


Konsultacja merytoryczna

neurochirurg wojciech kukier konsultacja lek. med. Wojciech Kukier
neurochirurg
Neurochirurg związany zawodowo z Centrum Medycznym holsäMED. Specjalizuje się w leczeniu schorzeń kręgosłupa, w tym minimalnie inwazyjną metodą endokopową. Posiada doświadczenie w diagnozowaniu i leczeniu pacjentów z wodogłowiem, guzami i tętniakami mózgu, nowotworami układu nerwowego, chorobą Parkinsona.

 


    ZAREZERWUJ TERMIN:

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
    Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.