Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

Poradnia chorób piersi – jakie badania w niej wykonasz?

Rak piersi jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Każdego roku w Polsce stwierdza się ponad 18 tysięcy nowych zachorowań. Niestety ponad 6 tysięcy chorych umiera z powodu zbyt późnej diagnozy. Dlatego, jeśli wyczułaś guzek w piersi lub inną niepokojącą zmianę, umów się na konsultację do poradni chorób piersi i wykonaj niezbędne badania.

poradnia chorób piersi jakie badania w niej wykonasz

Czym zajmuje się poradnia chorób piersi?

Poradnia chorób piersi jest miejscem, w którym kobieta może poddać się kompleksowej diagnostyce w kierunku raka piersi i wykonać badania profilaktyczne. Poradnia zapewnia dostęp do diagnostyki obrazowej, w tym USG piersi, tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego. Leczy zarówno zmiany łagodne, jak i nowotwory złośliwe. Prowadzi również konsultacje dla pacjentek przed zabiegiem chirurgicznego powiększania i korekty kształtu piersi. Czym jeszcze zajmuje się taka poradnia i kiedy warto się do niej udać?

Wskazania do wizyty w poradni chorób piersi

Wskazaniem do konsultacji w poradni zajmującej się chorobami piersi będzie przede wszystkim ból piersi oraz obecność wyczuwalnych w niej (palpacyjnie) guzków czy zgrubień. Innym objawem wymagającym konsultacji będzie zmiana wielkości i kształtu piersi oraz powiększenie pachowych węzłów chłonnych. Wszelkiego rodzaju wgłębienia, owrzodzenia, zaczerwienienie skóry piersi, jej ucieplenie, wciągnięcie brodawek czy wyciek płynu również mogą świadczyć o patologii i tego typu objawy też należy skonsultować ze specjalistą. Ponadto poradnię chorób piersi powinny odwiedzić kobiety z obciążonym wywiadem rodzinnym (nowotwory piersi u krewnych), stosujące antykoncepcję hormonalną oraz ze stwierdzoną mutacją w genach BRCA1 i/lub BRCA2, które to predysponują do nowotworu piersi i jajnika.

Jakie schorzenia wykrywa poradnia chorób piersi:

  • Nowotwory złośliwe
  • Zmiany o charakterze łagodnym
  • Dysplazję
  • Gruczolakowłókniaki
  • Mastopatię
  • Brodawczaki
  • Zapalenie gruczołu sutkowego
  • Chorobę Pageta
  • Zmiany torbielowate
  • Martwicę tłuszczową

Jakie badania wykonuje poradnia chorób piersi?

Diagnostyka chorób piersi obejmuje przede wszystkim różne techniki obrazowania oraz biopsję. Badania te mają na celu wykryć chorobę, określić stadium jej rozwoju oraz ustalić najskuteczniejsze metody leczenia.

USG – podstawa profilaktyki raka piersi

Współczesna medycyna dysponuje wieloma rodzajami badań obrazowych. Dzięki nim możemy dowiedzieć się, czy w obrębie badanego organu występuje jakaś patologiczna zmiana, a jeśli tak, to gdzie jest położona, jaki ma rozmiar i kształt. Jednym z podstawowych badań obrazowych wykorzystywanych w profilaktyce raka piersi jest USG. Pierwsze badanie ultrasonograficzne kobieta powinna wykonać już między 20. a 30. rokiem życia, natomiast po przekroczeniu 30-tki badanie to powinna robić regularnie co 12 miesięcy. Pacjentki z obciążonym wywiadem rodzinnym oraz te, u których wykryto nieprawidłowości (np. gruczolakowłókniaki) powinny zgłaszać się na USG piersi co pół roku. Badanie ultrasonograficzne stanowi również bardzo ważne uzupełnienie diagnostyki chorób piersi u kobiet po 40-tce.

Zobacz też: Profilaktyka raka piersi – jakie badania wykonać?

Mammografia – ważna dla kobiet po 40. roku życia!

Mammografia służy do diagnozowania raka piersi u nieco starszych kobiet. Dlaczego? Ponieważ piersi tych młodszych zawierają dużo tkanki gruczołowej, która w mammografii może być słabo widoczna. W mammografii dobrze widoczna jest natomiast tkanka tłuszczowa, jednak ta zaczyna pojawiać się w piersiach dopiero w późniejszych latach. I właśnie dlatego do 40. roku życia zaleca się USG, a dopiero potem mammografię. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje, aby panie między 45. a 50. rokiem życia wykonywały mammografię co 2 lata, a te, które osiągnęły już 50-tkę co rok.

Rezonans magnetyczny – najczulsze badanie obrazowe w diagnostyce raka piersi…

…i to w każdej grupie wiekowej! Rezonans magnetyczny wykonuje się przede wszystkim u kobiet obarczonych wysokim ryzykiem zachorowania na nowotwór piersi, a więc m.in. u nosicielek mutacji w genach BRCA1/BRCA2 lub kobiet, których np. siostra lub matka jest nosicielką którejś z mutacji.

Badanie patomorfologiczne – czyli biopsja grubo- i cienkoigłowa

Każda patologiczna zmiana, wykryta czy to podczas badania palpacyjnego czy obrazowego, powinna trafić do analizy patomorfologicznej. Takie badanie wymaga jednak pobrania fragmentu tkanki. W zależności od przypadku można ją pozyskać za pomocą biopsji grubo- lub cienkoigłowej. Obydwie metody umożliwiają rozpoznanie nowotworu piersi oraz ocenę jego zaawansowania. Sama biopsja polega na pobraniu fragmentu gruczołu piersiowego przy pomocy igły o odpowiedniej grubości pod kontrolą USG w znieczuleniu miejscowym. Przy czym biopsję gruboigłową wykonuje się najczęściej dopiero wtedy, gdy informacje, jakich dostarczyła biopsja cienkoigłowa nie są na tyle wystarczające, aby można było postawić pewną diagnozę.

Wyczułaś niepokojący guzek w piersi? Nie zwlekaj z wizytą u lekarza! Umów się na konsultację do poradni chorób piersi holsäMED i wykonaj niezbędne badania.

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl

    ZAREZERWUJ TERMIN:

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
    Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.